loader
day

Town Called Malice

יין ישמח לבב אנוש בשבילי יין = מוסיקה

משתמשים במשפט “הוא משתבח עם השנים, ממש כמו יין על אותה אקסיומה
מוסיקה בנפשי היין שמשתבח עם השנים
והמעיין אין סופי
אני מגלה עוד ועוד
שוכח
ואז חוזרים דברים שידעת
אבל עם השנים נשכחו


למרות ש”יישון” היין הוא השלב האחרון בדרכו של היין לכוסו של הצרכן – הוא נושא הדגל של הכורמים והייננים ומתאים לו הפתגם הידוע “סוף מעשה במחשבה תחילה”. לצד יינות צעירים וקלים שנמשיך לצרוך אותם בזמן, תנאים, במצבים ובאירועים הראויים להם, מתחילה המחשבה על ייצור יינות איכותיים הראויים ליישון עוד בשלב הכרם. וזהו סודו וכוח המשיכה של יין מיושן, טוב באמת ומתאים לאיחסון זמן ארוך. יין הראוי להתיישן היטב, חייב לעבור גם תהליכי ייצור מתאימים ושונים מאלה של יין המיועד לצריכה מהירה.יש אמנם יינות שהשנים עושות להם טוב והם מפתחים תכונות חדשות ומעניינות לאורך השנים, אך אצל רובם האיכות יורדת במשך הזמן.
איכות ההתיישנות תלויה בזן הענבים, בטרואר הגידול, בדרכי עשיית היין וגם בדרכי ותנאי אחסון היין לאחר הביקבוק.
להלן מספר נקודות המתייחסות לנושא זה במטרה לעזור לאלה שעדיין מתלבטים אם ומה כדאי ליישן: בבקבוק באיחסון.

הדבר הראשון שיש לזכור הוא כי לא כל היינות כשהם ישנים הם טובים יותר.
כמותית, מרבית היינות בארץ ובעולם מיוצרים במטרה להילגם במהירות, תוך שנה או פחות ממועד הביקבוק, ולא כדי שיישנו אותם מספר שנים במרתפים, במקררים או על מדפי המשקאות במטבח.


כמו בכל דבר גם כאן יש יוצאים מן הכלל ויש יינות מזנים ואזורים עם מוניטין ידוע של התיישנות טובה כמו קברנה סוביניון ומרלו בבורדו, שבצרפת, או יינות קינוח בסוטרן.

אצלנו יינות מסוימים של יקבי רמת הגולן, קסטל ומרגלית, למשל, ידועים כמתיישנים יפה ולא רק הם, כמובן. בארץ הניסיון והידע בהתיישנות הוא קצר מאוד מפני שרק לפני כ25 שנה התחילו לייצר כאן יינות ברמה גבוה, המסוגלים להתיישן.

גם באזורים טובים ומיקבים ידועים ביינותיהם המשובחים יכולות להיות שנות בציר גרועות כאשר מזג האוויר פשוט לא שיתף פעולה עם מה שעושה טוב לגפנים כמו במקרה של בורדו ומקומות שונים של עמק הרון בשנת 2002 .

יינות משנים אלה לא יתיישנו טוב. בארץ אמנם מזג האוויר פחות או יותר זהה לאורך כל השנים אבל גם כאן יש הפתעות בלתי צפויות של הופעת חמסינים בימים קריטיים או בירידת גשמים בתקופה בלתי צפויה.

כדי להאריך את חיי יינות חובה לשמרם במקום קריר כמו מרתף או מקרר יין, בטמפרטורה 15-18 מעלות מוחשך.

כאשר בקבוקי יין חשופים לטמפרטורות גבוהות ולאור הם מתבגרים מהר יותר. לעיתים זה יכול להיות טוב אם רוצים לקבל יין מתאים ללגימה מספר שנים לפני הזמן המיועד לכך בעת ייצור היין.יש גם סימנים חיצוניים להבחין מה מצב היין בבקבוק, כמו למשל הגדלת שטח בועת האוויר בצוואר הבקבוק או צבע יין חום ביין אדום או צהוב כהה בלבנים המעידים על איכותו הירודה של היין כתוצאה מבגרות מהירה מפגיעת החום בו.
יש גם שוני רב בניחוחות היין ההופכים לניחוחות פירות בשלים מאוד, המלווים לעיתים בריחות לא נעימים. היין יורגש הרבה יותר רך בפה עם טאנינים מוחלשים וחומצה כמעט בלתי מורגשת. זהו “יין עם טעם של מים”.


ביינות הלבנים הנושא קצת מסובך יותר. הם נוטים לפתח טעמים אחרים מאשר יש להם בצעירותם. גם צבעם נעשה זהבי וכהה יותר. אם היין היבש מריח כמו ברנדי תפוחים, זה אומר שהוא נמצא בתהליכי חמצון מתקדמים.

יין לבן בעל צבע כהה מומלץ ללגום מהר ולא להמשיך ולאחסן. יינות לבנים מתוקים, לעומת זאת, יכולים להיות בעלי צבע כהה יותר לאורך זמן ולא בהכרח להיות מקולקלים. בזקנתם הם יותר בעלי טעמי וניחוחות פירות יבשים.הנאה ותענוג בלגימה
לגימת יין ישן במצב טוב הוא תענוג ומשאת נפשו של כל חובב יין.

.


D.L
מבצע:
The Jam
נוסטלגית
נוסטלגית
play
אינדי
play
20
plus המוזיקה שלי
20 צפיות
+ עוד
D.L
0 תגובות