loader
day

To Be Free

הפילוסופיה היא התחום שבו לאורך דורות העזו בני אדם להתעמת עם השאלות הגדולות והבסיסיות של החיים

הפילוסופיה היא התחום שנותן לנו עוז לשאול למה אנו עושים מה שאנו עושים
הפילוסופיה היא המקום שמאפשר לנו להטיל ספק אמיתי
זה היה תמיד נכון, וזה נכון גם עתה בזמן המיוחד שבו אנו חיים.

בעולם שבו מצהירים שהאמת מתה וכבר לא ברור אם יש מציאות שאנו חיים; בעידן שבו היכולת שלנו לקרוא ולחקור וללמוד הולכת ומידלדלת, למרות שפע המידע שסביבנו; בעולם של שחיתות מוסרית הולכת וגדלה, של משבר מנהיגות ושל נפרדות בין בני אדם – הפילוסופיה מבקשת לשאול שאלות מסורתיות על צדק וטוב ועל אמת ושקר.

איש לא יכול לגרום לאיש להיות פילוסוף, לחשוב באופן עצמאי, לגלות את עצמו או לגלות כיוון שהחיים זורמים בהם,
להיות חופשי יותר.


איש, גם לא בודהא או משה או חכמים יקרים ומוכרים אחרים. זוהי דרך של אינדיבידואלים חזקים שמוכנים להרפתקה עצומה, שמוכנים לנסות לצעוד בשבילים שאחרים צעדו בהם, אבל דורשים גילוי מחודש, שמוכנים ולא פוחדים לטעות, שההליכה בדרך עצמה משמחת אותם.
הפילוסופיה מציעה לאדם לגלות את הקבוע בתוך השינוי הבלתי נגמר, את היציב בתנועה הבלתי פוסקת. הקבוע והיציב בו עצמו כמו בעולם.

העולם מציב בפנינו אתגרים רבים. לעתים הם נראים רבים מדי וגדולים מדי, ופעמים רבות אנו ניצבים בפניהם חסרי אונים.
חוסר האונים הזה הוא שגורם לכך שמרבית בני האדם שיכולים לעשות הבדל ולהניע לשינוי לא בדיוק עושים זאת. כך ברמה גלובלית. אנו מותירים את ההשפעה על העולם לאלו שהביאו אותו למצבו הנוכחי, ומצב העולם חוזר ומשפיע ומעצב אותנו.

בודהא הגדיר את הנפרדות כאחת האשליות הגדולות של הקיום.
מתוך הזדהות עם החיים החיצוניים ועם העולם הנראה, מתוך התמקדות באגו הפרטי כמו הקולקטיבי שלנו, אנו מושפעים מאוד מההבדלים שקיימים בינינו ונכשלים בראייה של הדומה והמשותף, נכשלים בתרגול של אמפטיה וחמלה.

תורת הקוונטים הוסיפה לחשיבה המדעית מימד של אי-דטרמיניזם. מיקומם של חלקיקים, כך נטען, אינו נקבע סיבתית באופן מלא, אלא יש לתאר את המציאות הקוונטית כמרחב של אפשרויות והסתברויות. הדטרמיניסט סובר שלוּ היו ידועים לו כל חוקי הטבע ומצב היקום היום במלואו, יכול היה לנבא את מצב היקום בכל שלב בעתיד.
בניגוד לעמדה זו טוענים כמה מחסידי האי-דטרמיניזם כי מכיוון שבטבע עצמו ישנה אי-ודאות פיסיקלית, בכל מקרה לא נוכל לחזות במדויק את העתיד. ההשקפה כי גם המציאות הפיסיקלית אינה נקבעת באופן מלא הובילה כמה הוגים לסבור כי מימד לא-דטרמיניסטי זה עשוי לתת תוקף לטענת חופש הרצון. אך האם אותה אי-ודאות בטבע עשויה לפתור את הקושי?


עמנואל קאנט הכריז שאין אפשרות להוכיח מבחינה מדעית קיומה של חירות, שכן יש הגיון גם בהנחה השוללת אותה וגם בהנחה המחייבת אותה.
בכל אופן, מוסיף קאנט, מבחינה מעשית, קרי, בכל הנוגע לתחום הפעולה האנושית והמוסר, מכיוון שאי-אפשר להוכיח את ההיפך, יש להניח שהאדם הוא יצור חופשי.

מהאטמה גנדי לקח זווית אחרת בנושא של שאלת השחרור האפשרי של העם ההודי בימים שלפני הקמת הודו המודרנית.
כזכור, אז שלטו הבריטים בהודו
״…האנגלים לא לקחו את הודו, אנחנו נתנו להם אותה. ולא בכוחם הם מוסיפים להחזיק בה, כי אם אנחנו מחזיקים בהם
״כל אדם ואדם יודע כי החולה מבריא רק כאשר מסלקים ממנו את הגורם למחלתו.


david
מבצע:
To Be Free
מעוררת
מעוררת
play
עולם
play
33
plus המוזיקה שלי
33 צפיות
+ עוד
david
Ori Leshman
0 תגובות